Film BHP 360 stopni -gaszenie człowieka

Film BHP 360 stopni – technika  gaszenia człowieka oraz / technika SDRC

Niebawem na polskim rynku dostępna będzie  interaktywna aplikacja VR-  przedstawiająca gaszenie człowieka przy użyciu podstawowych urządzeń gaśniczych, takich jak koc gaśniczy, hydrant, gaśnica proszkowa, gaśnica śniegowa. Interakcja z aplikacją w jaką wchodzi widz, wymaga podstawowej wiedzy ppoż z zakresu użycia podręcznych urządzeń gaśniczych.

Fabuła – akcja toczy się w starej Fabryce samochodów – FSO, gdzie widz wciela się  w postać członka zespołu grupy antyterrorystycznej. Grupa ma za zadanie odbić z rąk przestępców ofiarę porwania. Czy akcja grupy zakończy się sukcesem zależeć będzie od Twoich wyborów. Jedno jest pewne wiedza i „zimna krew” zadecydują o udanej akcji ratunkowej.

Technika gaszenia ludzi „SDRC”.

Technika rekomendowana przez NFPA.

Technika SDRC została opracowana na podstawie analizy prawdziwych pożarów ubrań. W 38 prawdziwych zdarzeniach uczestniczyło 39 osób (jeden incydent składał się z grupy dwóch osób w wieku dziecięcym). Większość, tj. 27 osób doznało poważnych oparzeń w tym 13 osób miało poparzenia drugiego i trzeciego stopnia.  Dwa zdarzenia spośród wyżej wymienionych przebiegły pomyślnie i  bardzo odmiennie od pozostałych przypadków. Zdarzenie „A”- pożar nastąpił w październiku 1983 roku w Kirkland Washington. W tym przypadku, 11 letni chłopiec był w domu kiedy doszło do wybuchu. Wybuch nastąpił w wyniku wrzucenia prochu do kominka. Zdarzenie „B” miało miejsce w Kwietniu 1984 w Trenton, New Jersey mama 17 –letniego chłopca zapaliła się. Nastolatek przewrócił mamę na ziemie i zaczął ją turlać po dywanie w celu stłumienia pożaru. Należy zaznaczyć, że w obu przypadkach doszło do poparzeń ciała. W przypadku zdarzenia „A”,  doszło do parzeń 3 stopnia lewej ręki oraz prawej dłoni, szyi  i czoła. W przypadku zdarzenia „B”, kobieta miała tylko poparzenia pierwszego i drugiego stopnia na ręku, twarzy i górnej części ciała.  W przypadku zdarzenia „B” zastała zastosowana technika „ SDR”.

  Czym zatem jest technika SDR  ?

Jest to zbiór trzech słów „Stop”” Drop” and „Roll”. Łatwych do zapamiętania, zrozumienia i wykorzystania nawet przez dzieci.  Technika obejmuje podstawowe wymagania dla osób które uległy zapaleniu.

  • STOP” –  przestań się przemieszczać, zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.
  • DROP” – rzuć się na ziemię – zapobiega wychodzeniu płomieni na twarz oraz wdychania gazów pożarowych.
  • ROLL” – turlaj się, powoduje tłumienie pożaru.

Do sloganu powyżej, należy dodać jeszcze jedno słowo które uzupełni pełną nazwę techniki SDRC jest to słowo „Cool” czyli chłodzenie.

  • „COOL” – Chłodzenie poparzeń

Jedna z elementarnych czynności, jaką należy wykonać, by pomóc poszkodowanemu w sytuacji kiedy zostanie poparzony.

Pozytywne skutki chłodzenia.

Według badań Stoll i Chianta (1968) udowodniono, że terapia chłodzenia ma największy, pozytywny  wpływ w pierwszych 27 sekundach po oddziaływaniu temperatury na skórę. Chłodzenie powoduje ograniczenie dystrybucji temperatury w głąb skóry, zmniejsza obrzęk, obkurcza naczynia krwionośne.

Ułożenie rąk podczas technik SDR. 

Podczas pożaru ubrań na człowieku każdy szczegół ma znaczenie. Finalnie może on decydować o jego życiu.

Nasuwa się pytanie, jak ułożyć ręce w trakcie pożaru ubrań?

Mamy możliwe 4 konfiguracje:

  1. Rozchylić przedramiona w bok.
  2. Unieść przedramiona nad głowę.
  3. Skrzyżować przedramiona na klatce piersiowej.
  4. Zakryć twarz przed płomieniami, ograniczając wdychanie gazów pożarowych.

Odpowiedź nie jest prosta, gdy płoniemy wręcz zanika możliwość podejmowania racjonalnych zachowań. W przypadku pożaru w okolicy klatki piersiowej zasłonięcie twarzy ograniczy oddziaływanie promieniowania cieplnego na skórę, jednak  gdy płoną  ręce zakrycie nimi twarzy może spowodować jej poparzenie.

 

Obecnie Technika rekomendowana przez NFPA zaleca zasłonięcie twarzy.

 

Prędkość toczenia a gaszenie płomieni.

Prędkość toczenia może być ważnym czynnikiem w gaszeniu płomieni. W zależności od wielkości powierzchni palącej się odzieży stosujemy różną prędkość toczenia. Przy małej powierzchni zaleca się powolne turlanie, tłumienie ciężarem własnego ciała. Przy dużej powierzchni pożaru ubrań zaleca się dużą prędkość turlania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *