Ewakuacja budynku na podstawie normy PD 7974-6:2004 Cz. I

Ewakuacja Budynku

Uczestnicząc w działaniach gdzie były prowadzone ewakuacje budynków podczas zagrożenia pożarowego, pirotechnicznego czy chemicznego, wielokrotnie zastanawiałem się ile czasu nam to zajmie ? W jakim czasie ludzie opuszczą dany obiekt? Każdy obiekt jest różny, pod względem budowy, układu, przebywających użytkowników. Pamiętam jedną z ewakuacji hotelu, po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ewakuacja hotelu wciąż trwała, niektórzy z użytkowników nie mieli najmniejszego pojęcia co się dzieje, pomimo występującego SSP. Inaczej będą również ewakuować się dzieci w szkołach, które znają swoją szkołę, gdzie czas reakcji na alarm jest zdecydowanie krótszy. Inaczej jeszcze będziemy się ewakuować podczas pożaru w bloku mieszkalnym, gdzie o pożarze dowiadujemy się jak widzimy płomienie wydobywające się z okien sąsiada, albo obudzi nas gryzący zapach dymu, wkradający się do naszych mieszkań. Jak wyliczyć czas ewakuacji ? Jak przedstawić użytkownikom obiektu jakie mają możliwości, drogi i kierunki ewakuacji w zależności od sytuacji pożarowej ?

Próbna ewakuacja budynku.

Jednym z wariantów są ćwiczenia z próbnej ewakuacji, które częściowo dadzą nam odpowiedź , jednak tylko częściowo. Prowadząc zajęcia dla kierowników ewakuacji , zawsze się ich pytam czy wiedzą co to jest strefa pożarowa ? Zazwyczaj robią zdziwione miny, poruszają ramionami, ktoś coś rzuci hasło o znaku na drzwiach. Idąc dalej pytam, czy wiecie jak wyglądają strefy pożarowe waszych budynków ? Gdzie się kończy jedna a gdzie zaczyna druga? Po co to wszystko ? A no po to by nie było u nas drugiego Londynu. Jak wiemy pożar to gwałtowne zjawisko, więc trzeba natychmiastowo podejmować decyzje. Czasami ratunkiem będzie tzw. Relokacja.

Relokacja – ewakuacja budynku.

W jednym z obiektów w którym miałem okazję prowadzić na szczęście tylko symulacje ewakuacji, zadałem sobie pytanie w  jakim najkrótszym czasie przeprowadzę ewakuację 600 osób. Żeby prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wiedzieć gdzie prowadzić ewakuację i dla tego pytam podczas różnych zajęć o strefy pożarowe, to właśnie one stanowią strefę bezpieczną od pożaru. Tzw. Relokacja czyli ewakuacja ludzi ze strefy pożarowej w której występuje pożar do strefy pożarowej wolnej od pożaru. Zastanawiasz się w jakim czasie nastąpi ewakuacja twojego obiektu ? Przeprowadzimy dla Ciebie szczegółowa analizę oparta o symulacje komputerowe. Podczas szkoleń dla kierowników ewakuacji przedstawiamy rozwiązania dla twojego obiektu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *