Jak wygląda gaszenie człowieka?

W czasie naszych szkoleń prezentujemy różne zagadnienia z zakresu ochrony ppoż. i BHP. Uczestnicy warsztatów w firmie Budimex mieli jednak okazję dowiedzieć się jeszcze więcej, będąc świadkami doświadczenia, które pokazało jak przebiega gaszenie człowieka w trakcie sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czym prędzej zajrzyj do artykułu i poznaj szczegóły. Wiedza, którą tu zdobędziesz, w przyszłości może pomóc Ci uratować zdrowie oraz życie swoje i bliskich Ci osób.

 

JAK WYGLĄDA GASZENIE CZŁOWIEKA?

W czasie naszego szkolenia prezentowaliśmy uczestnikom warsztatów metodę gaszenia znaną jako „Stop, drop and roll”. Co ważne – należy ją stosować jedynie w przypadku sytuacji skutkujących podpaleniem odzieży. Ten rodzaj ratunku nie powinien być wykorzystywany w podpaleniach na przykład skóry lub włosów.

Na czym polega metoda „Stop, drop and roll”? Gaszenie człowieka ma docelowo skutkować wyeliminowaniem ognia ze wskazanej powierzchni, a tym samym uratowaniem zdrowia i życia danej osoby. Aby było to możliwie, płonący człowiek musi wykonać kilka prostych kroków. Pierwszy z nich to stop, czyli zatrzymanie się i zaprzestanie wykonywanej czynności. Po nim należy wykonać drop, to jest – jednym słowem – paść na ziemię, aby przejść do kolejnego kroku – roll. W nim niezbędne jest zasłonięcie twarzy dłońmi, wyprostowanie obu nóg, a następnie energiczne turlanie się po podłożu – w prawo i w lewo. Kiedy ogień ustąpi, można powstać, wracając do pierwotnej pozycji. W tym czasie należy trzymać się z daleka od płomieni i możliwie szybko wezwać służby, które udzielą poszkodowanemu niezbędnej pomocy!

 

STOP, DROP AND ROLL

Metoda „Stop, drop and roll” to prosty cykl czynności, który przyswoić powinien każdy z nas. Jego znajomość może w końcu niejednokrotnie uratować nie tylko zdrowie, ale także ludzkie życie. Przekonali się o tym Goście jednego z naszych ostatnich szkoleń, którzy mieli okazję na własne oczy zobaczyć gaszenie człowieka. W czasie naszych szkoleń w roli płonących pojawiają się profesjonaliści, którzy dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, chętnie prezentują techniki zachowania bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *