Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla pracowników Banku Spółdzielczego w Prudniku.
Zgodnie z Kodeksem Pracy Każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy zgodnie z art. 209 1. W Związku z czym Kierownictwo Banku podjęło decyzję o wzięciu udziału w szkoleniach pierwszej pomocy organizowanych przez firmę BHP Życie.
Celem szkolenia było nauczenie pracowników radzenia sobie w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy. Szkolenie składało się z modułu teoretycznego i praktycznego.
Część teoretyczna kursu udzielania pierwszej pomocy
Moduł teoretyczny miał na celu zapoznanie pracowników z podstawowymi zagadnieniami:
- Odpowiedzialność prawna a udzielanie pierwszej pomocy.
- Jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy przy tym pamiętać że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze. Gdy sytuacja jest bardzo niebezpieczna i przerasta nasze umiejętności wzywamy odpowiednie służby. ( to też udzielenie pomocy).
- Procedura powiadomienia służb ratowniczych.
- Podstawowe zabiegi resuscytacyjne 30 uciśnięć na dwa wdechy? A może tylko 30 uciśnięć? Pracownicy banku już wiedzą jak.
- Zasady i techniki opatrywania ran, urazów, złamań, zwichnięć. Większość wypadków w na terenie pracy to urazy, i dobrze jest wiedzieć jak je opatrzyć.
- Co wchodzi w skład apteczki pierwszej pomocy. Do czego możemy użyć jej wyposażenia.
Kurs udzielania pierwszej pomocy część praktyczna
Nastąpił podział zespołu na grupy tak aby każda mógł udzielić pierwszej pomocy fantomom pod czujnym okiem instruktorów:
- Oczywiście podstawą było prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej bez i z użyciem defibrylatora. Kursanci zostali przeszkoleni jak korzystać z AED przy udzielaniu pomocy dorosłym a także i dzieciom. AED użyj najszybciej jak potrafisz.
- Pracownicy ratowali zadławione osoby (specjalistyczne fantomy do symulacji zadławień dorosłych i dzieci). Jak się okazało nie jest to takie proste, trzeba umieć odpowiednio zastosować technikę rękoczynu heimlicha. Po krótkim treningu i fachowych wskazówkach naszych instruktorów już nikt nie miał problemu.
- Wykonywanie opatrunków nie jest tak skomplikowane jak by się mogło wydawać. Kursanci opatrywali różnego rodzaju rany specjalistycznego fantoma urazowego. Wykorzystując do tego celu tylko to co znaleźli w apteczce pierwszej pomocy, najczęściej tylko takie środki opatrunkowe posiadamy jakie tam się znajdują. Nasi instruktorzy pokazali że są one wystarczające aby zatamować krwotok, i opatrzyć złamania, zwichnięcia, czy poradzić sobie z amputacją kończyn.
Chcesz wiedzieć więcej na temat naszych szkoleń Akademii Pierwszej Pomocy ? – Kliknij w link