Moc grafiki w e-learningu BHP

Nie zależnie, od tego jaki rodzaj stylu kształcenia wykorzystasz  czy to będzie e-learning BHP czy prezentacja na sali, ciężkim od tekstu slajdami z pewnością zanudzisz odbiorców na śmierć. Duże ilość tekstu na slajdzie przysłonią jedno z najbardziej efektywnych narzędzi, które w sprawdzony sposób sprzyjają uczeniu się, a jest nim grafika !

Prowadząc szkolenia BHP większość z nas koncentruje się raczej na doskonaleniu umiejętności wysławiania się, stosują storytelling choćby przy omawianiu wypadków w pracy. Rzadko kiedy rozwijamy swoje umiejętności pracy z symbolami wizualnymi. Brak tej kompetencji, ograniczenia czasowe, i niedostateczne zasoby powodują, że środowisko kształcenia na ogół pozbawione jest elementów graficznych.

Dlaczego stosujemy slajdy wypełnione tekstem ?

Dla wielu trenerów świat słów jest bardzo wygodny. Już od najmłodszych lat w szkolnictwie nauczyciele kładli nacisk na rozwijanie umiejętności wysławiania się. Każdy z nas spędzał długie godziny na czytaniu i pisaniu. Niestety niewiele osób miało możliwości kształcenia umiejętności tworzenia i posługiwania się elementami wizualnymi ! Myślimy i komunikujemy się używając słów, a nie obrazów.

Twórcy najlepszych szkoleń e-learningowych bardzo często mają przygotowanie w zakresie produkcji filmowych. Jeżeli chcemy oprzeć nasze szkolenie właśnie na materiale wideo, przy tworzeniu szkolenia od samego początku musimy myśleć obrazami. Na szczęście, nie trzeba być ekspertem w produkcji filmowej, aby umieć wykorzystać siłę grafiki. W trakcie tworzenia środowiska edukacyjnego należy zastosować następujące wskazówki:

Wskazówka nr 1.

Wzbogacaj tekst elementami wizualnymi, aby pobudzać proces uczenia się na głębszym poziomie.

Mayer (2009) przeprowadził szereg eksperymentów porównując efekt nauki w ramach zajęć. W trakcie badań treści dotyczące działania pompki do roweru przedstawiono wyłącznie w formie tekstowej oraz wzbogacono ten sam tekst elementami wizualnymi. Poziom przyswojenie wiedzy  okazał się większy  u osób które zapoznały się z tekstem wzbogaconym o elementy graficzne.

 

Przykład. 1 Elementy wizualne w szkoleniu poświęconym ergonomii.

Pełne szkolenie dostępne pod linkiem  https://bhpzycie.talentlms.com/catalog/info/id:160,cms_featured_course:1

Obrazy połączone z tekstem w trakcie przedstawionego fragmentu szkolenia (ergonomia pracy przy komputerze) umożliwiają uczącemu się zbudowanie kompletnego i trafniejszego modelu umysłowego. Odpowiednio dobrane wizualizacje przynoszą efekty, ponieważ dzięki nim mózg ma dodatkową możliwość tworzenia modeli umysłowych.

Wskazówka nr 2.

Eksponuj elementy wizualne raczej w przypadku odbiorców, dla których treści są nowe, niż osób z zaawansowanym doświadczeniem merytorycznym.

W kliku eksperymentach udowodniono, że wizualizacje ułatwiające naukę osobom początkującym, nie są już przydatne dla osób z eksperckim poziomem wiedzy.

Badanie Brewer 2004 r autorstwa Artur Kamiński

Jak pokazuje wykres dzięki wizualizacjom dodanym do technicznych wyjaśnień przedstawionych głosowo, osoby „początkujące” szybko osiągnęły ten sam poziom zrozumienia, co osoby dysponujące wiedzą specjalistyczną !.

Wskazówka nr 3.

Korzystaj z elementów wizualnych, które mają merytoryczny związek z tematem i przedstawiają zależność pomiędzy prezentowanymi treściami, rezygnuj jednocześnie z grafiki dekoracyjnej.

Z jakiegoś powodu dekoracyjne elementy wizualne- nawet takie, które są związane z tematem i ciekawe dla obiorców- uniemożliwiają uczenie się. Mayer (2009) ocenił poziom wiedzy przyswojonej w ramach dwóch rodzajów lekcji na temat powstawania wyładowań atmosferycznych. Wersja podstawowa zawierała teksty i elementy wizualne, które ilustrowały proces powstawania piorunów. We wzbogaconej wersji dodano kilka ilustrowanych ciekawostek o tego rodzaju wyładowaniach. W pięciu eksperymentach, w których porównywano wersje proste i uatrakcyjnione, wyniki wskazały większą wartość edukacyjną wersji prostych. Natomiast były one odbierane przez uczestników jako nudne.

Źródło: Evidence-based training methods Ruth Colvin Clark

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *