Celem szkolenia było przygotowanie pracowników do udzielenia pierwszej pomocy oraz do prowadzenia ewakuacji i zwalczania pożarów.
Szkolenie składało się z modułu teoretycznego i praktycznego.
Moduł teoretyczny szkolenia pierwsza pomoc
- Jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych.
- Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy przy tym pamiętać, że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze. Gdy sytuacja jest bardzo niebezpieczna i przerasta nasze umiejętności wzywamy odpowiednie służby. ( To też jest udzielenie pomocy).
- Procedura powiadomienia służb ratowniczych.
- Podstawowe zabiegi resuscytacyjne 30 uciśnięć na dwa wdechy? A może tylko 30 uciśnięć? Pracownicy Browaru już to wiedzą.
- Zasady i techniki opatrywania ran, urazów, złamań, zwichnięć. Większość wypadków na terenie pracy to urazy, i dobrze jest wiedzieć jak je opatrzyć.
- Co wchodzi w skład apteczki pierwszej pomocy. Do czego możemy użyć jej wyposażenie.
Moduł teoretyczny ewakuacji i zwalczanie pożarów. Zajęcia prowadzone na podstawie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego.
- Prace pożarowo niebezpieczne – procedury i dokumenty
- Techniczne i organizacyjne warunki ewakuacji
- Psychologiczne aspekty ewakuacji
- Powiadamiania służb ratowniczych
- Grupy pożarów – podział i zastosowanie środków gaśniczych
- Budowa podręcznego sprzętu gaśniczego
- Gaszenie urządzeń pod napięciem elektrycznym
Po zajęciach teoretycznych grupa została podzielona na dwie podgrupy, jedna z grup uczestniczyła w zajęciach praktycznych z gaszenia pożarów natomiast druga zajęciach praktycznych z udzielania pierwszej pomocy.
Część praktyczna kursu zwalczania pożarów i ewakuacji.
- Praktyczne aspekty ewakuacji ludzi z budynków – zajęcia w komorze dymowej
Prowadzenie ewakuacji nie jest prostą sprawą zwłaszcza jak w obiekcie nie występuje SSP . Aby prawidłowo i skutecznie przeprowadzić ewakuację należy dysponować wiedzą z dziedziny psychologii tłumu, posiadać wiedzę na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić w sytuacji pożarowej czy bombowej. Zajęcia praktyczne z ewakuacji realizowane w Browarze Namysłów przygotowały kursantów do kierowania ewakuacją. - Część praktyczna zwalczania pożarów zaczęła się od pokazu i omówienia niebezpiecznych zjawisk pożarowych oraz sposobu postępowania w takich przypadkach jak:
- Wyrzut Oleju (tzw. Wybuch energetyczny)
- Wybuch Zbiornika z gazem palnym
Posiadanie takiej wiedzy niejednokrotnie może zadecydować o naszym przeżyciu.
- Następnie przedstawiono pracownikom różne rodzaje gaśnic omówiono zasady działania, przeznaczenie i zademonstrowano ich działanie. Pokaz miał na celu zademonstrowanie prawidłowego użycia podręcznego sprzętu gaśniczego oraz pokazanie różnej skuteczności różnych gaśnic.
- W dalszej części szkolenia kursanci samodzielnie uczestniczyli w gaszeniu gaśnicami:
- Gasili różne grupy pożarów A, B, C
- Używali gaśnic samochodowych
- Hydrant ( pożar grupy A i B) . Sprawianie linii gaśniczej z hydrantów wewnętrznych
- Gasili człowieka – tak na naszych szkoleniach kaskader odpowiednio zabezpieczony demonstruje niebezpieczny pożar człowieka
Część praktyczna kursu udzielania pierwszej pomocy.
- Oczywiście podstawą było prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej bez i z użyciem defibrylatora. AED użyj najszybciej jak potrafisz.
- Pracownicy ratowali zadławione osoby (specjalistyczne fantomy do symulacji zadławień dorosłych i dzieci). Jak się okazało nie jest to takie proste, trzeba umieć odpowiednio zastosować technikę rękoczynu heimlicha. Po krótkim treningu i fachowych wskazówkach naszych instruktorów już nikt nie miał problemu.
- Wykonywanie opatrunków nie jest tak skomplikowane jak by się mogło wydawać. Kursanci opatrywali krwawiące rany na specjalistycznym fantomie urazowym. Wykorzystując do tego celu tylko to co znaleźli w apteczce pierwszej pomocy, najczęściej tylko takie środki opatrunkowe posiadamy. Nasi instruktorzy pokazali, że są one wystarczające aby zatamować krwotok, i opatrzyć złamania, zwichnięcia, czy poradzić sobie z amputacją kończyn.