Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów dla pracowników Browaru Namysłów.

Celem szkolenia było przygotowanie pracowników do udzielenia pierwszej pomocy oraz do prowadzenia ewakuacji i zwalczania pożarów.

Szkolenie składało się z modułu teoretycznego i praktycznego.

Moduł teoretyczny szkolenia pierwsza pomoc

  1. Jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych.
  2. Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy przy tym pamiętać, że nasze życie i zdrowie jest najważniejsze. Gdy sytuacja jest bardzo niebezpieczna i przerasta nasze umiejętności wzywamy odpowiednie służby. ( To też jest udzielenie pomocy).
  3. Procedura powiadomienia służb ratowniczych.
  4. Podstawowe zabiegi resuscytacyjne 30 uciśnięć na dwa wdechy? A może tylko 30 uciśnięć? Pracownicy Browaru już to wiedzą.
  5. Zasady i techniki opatrywania ran, urazów, złamań, zwichnięć. Większość wypadków na terenie pracy to urazy, i dobrze jest wiedzieć jak je opatrzyć.
  6. Co wchodzi w skład apteczki pierwszej pomocy. Do czego możemy użyć jej wyposażenie.

Moduł teoretyczny ewakuacji i zwalczanie pożarów. Zajęcia prowadzone na podstawie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego.

  1. Prace pożarowo niebezpieczne – procedury i dokumenty
  2. Techniczne i organizacyjne warunki ewakuacji
  3. Psychologiczne aspekty ewakuacji
  4. Powiadamiania służb ratowniczych
  5. Grupy pożarów – podział i zastosowanie środków gaśniczych
  6. Budowa podręcznego sprzętu gaśniczego
  7. Gaszenie urządzeń pod napięciem elektrycznym

Po zajęciach teoretycznych grupa została podzielona na dwie podgrupy, jedna z grup uczestniczyła w zajęciach praktycznych z gaszenia pożarów natomiast druga zajęciach praktycznych z udzielania pierwszej pomocy.

Część praktyczna kursu zwalczania pożarów i ewakuacji.

  1. Praktyczne aspekty ewakuacji ludzi z budynków – zajęcia w komorze dymowej
    Prowadzenie ewakuacji nie jest prostą sprawą zwłaszcza jak w obiekcie nie występuje SSP . Aby prawidłowo i skutecznie przeprowadzić ewakuację należy dysponować wiedzą z dziedziny psychologii tłumu, posiadać wiedzę na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić w sytuacji pożarowej czy bombowej. Zajęcia praktyczne z ewakuacji realizowane w Browarze Namysłów przygotowały kursantów do kierowania ewakuacją.
  2. Część praktyczna zwalczania pożarów zaczęła się od pokazu i omówienia niebezpiecznych zjawisk pożarowych oraz sposobu postępowania w takich przypadkach jak:
    • Wyrzut Oleju (tzw. Wybuch energetyczny)
    • Wybuch Zbiornika z gazem palnym

    Posiadanie takiej wiedzy niejednokrotnie może zadecydować o naszym przeżyciu.

  3. Następnie przedstawiono pracownikom różne rodzaje gaśnic omówiono zasady działania, przeznaczenie i zademonstrowano ich działanie. Pokaz miał na celu zademonstrowanie prawidłowego użycia podręcznego sprzętu gaśniczego oraz pokazanie różnej skuteczności różnych gaśnic.
  4. W dalszej części szkolenia kursanci samodzielnie uczestniczyli w gaszeniu gaśnicami:
    • Gasili różne grupy pożarów A, B, C
    • Używali gaśnic samochodowych
    • Hydrant ( pożar grupy A i B) . Sprawianie linii gaśniczej z hydrantów wewnętrznych
    • Gasili człowieka – tak na naszych szkoleniach kaskader odpowiednio zabezpieczony demonstruje niebezpieczny pożar człowieka

Część praktyczna kursu udzielania pierwszej pomocy.

  1. Oczywiście podstawą było prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej bez i z użyciem defibrylatora. AED użyj najszybciej jak potrafisz.
  2. Pracownicy ratowali zadławione osoby (specjalistyczne fantomy do symulacji zadławień dorosłych i dzieci). Jak się okazało nie jest to takie proste, trzeba umieć odpowiednio zastosować technikę rękoczynu heimlicha. Po krótkim treningu i fachowych wskazówkach naszych instruktorów już nikt nie miał problemu.
  3. Wykonywanie opatrunków nie jest tak skomplikowane jak by się mogło wydawać. Kursanci opatrywali krwawiące rany na specjalistycznym fantomie urazowym. Wykorzystując do tego celu tylko to co znaleźli w apteczce pierwszej pomocy, najczęściej tylko takie środki opatrunkowe posiadamy. Nasi instruktorzy pokazali, że są one wystarczające aby zatamować krwotok, i opatrzyć złamania, zwichnięcia, czy poradzić sobie z amputacją kończyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *