W dniu 22-23 czerwca 2016 r. zorganizowaliśmy wyjazdowe szkolenie ppoż. dla pracowników UTK. Podczas dwudniowych zajęć zademonstrowaliśmy nowy dwudniowy program szkolenia, z duża ilością ćwiczeń praktycznych w tym pokaz rozwoju pożaru na specjalnej makiecie imitującej wnętrze mieszkalne. NOWOŚĆ!
Po odbiorze grupy uczestników z umówionego punktu, dojeździe na miejsce szkolenia (Z-Hotel ), uczestnicy zostali przywitani przez personel hotelu i zaproszeni do stołu wykwintnymi przekąskami w formie „stołu szwedzkiego”. Po wypiciu kawy a gatunku arabica, uczestnicy pełni energii przystąpili do dwu godzinnych zajęć teoretycznych. Podczas zajęć została poruszona problematyka ewakuacji i budowy gaśnic. Po zajęciach teoretycznych przenieśliśmy się na zewnątrz hotelu, pośród drzew sosnowych u brzegu rzeki Świder aby kontynuować zajęcia praktyczne.
Zajęcia praktyczne z rozwoju pożaru „Dooll house”
Zajęcia prowadzone były na specjalnie przygotowanych domkach, na jednym z domków przedstawialiśmy zjawisko „wstecznego ciągu” na drugim rozgorzenia.
Backdraft – „wsteczny ciąg” wielokrotnie podczas zajęć teoretycznych omawia się jak wchodzić do pomieszczeń w których rozprzestrzenia się pożar, instruktor omawia jak rozpoznać objawy rozgorzenia. Podczas naszych szkoleń uczestnicy mieli okazję zobaczyć w mniejszej skali zjawisko backdraft. Nasz oficer omawiał, przebieg zjawiska, przyczyny oraz skutki backdraftu. Po takiej lekcji, myślę że nasi Uczestnicy dokładnie zdali sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie pożar pomieszczeń, a w przypadku konieczności przejścia przez pożar, zrobią to w sposób wskazany przez naszego instruktora.
Rozgorzenie – Nie znam szkolenia gdzie instruktorzy nie puszczali filmu z przebiegiem rozgorzenia ale za to znam szkolenie gdzie instruktorzy pokazywali rozgorzenie. Nasi instruktorzy przygotowali specjalny domek wyposażony w meble, z otwartą ścianą by uważnie obserwować przebieg rozgorzenia. Na początku było widać zjawisko rozgorzenia niepełnego, gdzie płomienie kręciły się w strefie podsufitowej, następnie razem z uczestnikami zaobserwowaliśmy, który z elementów wyposażenia pierwszy uległ zapłonowi. Podczas doświadczenia, szczegółowo etap po etapie omówiony prawdziwy pożar pomieszczenia, aż do samego zjawiska rozgorzenia. Wszyscy mieli okazję zobaczyć, jakim zagrożeniem jest to zjawisko, oraz jak gwałtownie przebiega, poznając przy okazji techniki gaszenia pożaru tego rodzaju.
Szkolenie z rozwoju pożaru trwało około 1,5 h po którym wszyscy udali się na obiad. W uznaniu dla szefa kuchni, nie sposób tu wspomnieć o menu, gdzie m.in. zaserwowano włoski makaron w sosie z truflami, rewelacyjnie zgrilowaną wołowinę czy też pyszną rybę morską. Na deser szarlotka z lodami zdecydowanie podkreśliła wyśmienitość kuchni w Z-Hotel.
Szkolenie praktyczne ppoż
Cel praktycznego szkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej
Praktyczne szkolenie ppoż. ma na celu nauczyć ludzi gasić pożar i tu nadmienię, że użycie gaśnicy jest niezwykle proste. Ugaszenie pożaru już natomiast nie jest takie łatwe, o czym się wielokrotnie przekonałem podczas służby w PSP a także podczas naszych praktycznych szkoleń ppoż.
Budowanie zespołu /Komora dymowa
Podczas szkolenia wyjazdowego ppoż. szkolenie praktyczne rozpoczęło się od budowy zespołu, który odgrywa kluczową rolę w prowadzeniu działań gaśniczych. Zadania w komorze ewakuacyjnej pozwoliły zjednoczyć grupę, nic nie łączy ludzi bardziej jak chęć przetrwania . Pośrednim celem było zobrazowanie warunków panujących podczas pożaru oraz uzmysłowienie uczestnikom, z czym mogą mieć do czynienia. Zadanie wymagało od kursantów zorganizowania ewakuacji przez zadymiony 8 m korytarz. Przeszkody umieszczone wewnątrz komory dymowej utrudniały wykonanie zadania.( „I tu jedna grupa mnie zaskoczyła. Doszła do końca korytarza i zamiast wyjść zawróciła z powrotem. Ja byłem pośród nich, a że z każdej strony mnie trzymali za rękę, powodowało to, że niemiałem punktu odniesienia i sam straciłem orientację”)
Pokaz zjawisk pożarowo niebezpiecznych.
Wybuchy zademonstrowane podczas szkolenia wstrząsnęły uczestnikami. Silny wybuch zbiornika pod ciśnieniem ujawnił zagrożenie, jakie wynika z użytkowania gazów palnych. Wyrzut oleju spowodowany użyciem niewłaściwego środka gaśniczego uzmysłowił istotę właściwego doboru urządzeń gaśniczych do występujących w firmie materiałów palnych.
Nauka gaszenia gaśnicami
Kiedyś na jednym z praktycznych szkoleń ppoż. w fabryce słodyczy Ferrero , inspektor BHP uczestnicząc w naszych zajęciach, porównał grupy pożarów A,B,C do stanów skupienia do stanu stałego, ciekłego, gazowego.
Podczas naszego szkolenia uczestnicy mieli okazję gasić trzy grupy pożarów oraz urządzenia elektryczne:
- Pożar szafy elektrycznej przy użyciu gaśnic śniegowych.
- Pożar cieczy palnych przy użyciu gaśnic wodno-pianowych.
- Pożar ciał stałych – przy użyciu gaśnic proszkowych.
- Oraz pożar gazu palnego.
Nauka gaszenia hydrantami wewnętrznymi
- Hydrant wewnętrzny 52 powszechnie występujący w budynkach magazynowych a także w starszych budynkach administracyjno-biurowych, został rozłączony na prądownicę, wąż, oraz nasadę zasilającą. Ćwiczenie miało na celu nauczyć uczestników jak zbudować linię gaśniczą w najgorszym scenariuszu, czyli gdy każdy element linii gaśniczej występuje osobno. Po szczegółowym omówieniu zadania, przyszedł czas na sprawienie linii gaśniczej. I tu uczestnicy musieli na początek podzielić się obowiązkami jak przystało na strażacką bojówkę a następnie zespołowo sprawić linię gaśniczą. Tym razem nikt nie został mokry. Zadanie wykonano popranie, jak widać na załączonym zdjęciu woda poleciała.
- Hydrant wewnętrzny 25, występujący w nowo wybudowanych budynkach administracyjno-biurowych. Nasi uczestnicy używali hydrantu do gaszenia pożaru, podawali zarówno prąd zwarty jak i rozproszony. Ponadto zostały wskazane różnice w użytkowaniu pomiędzy hydrantami.
Pożar człowieka
Na szkoleniach wiele się mówi jak ugasić człowieka, na naszych szkoleniach pokazujemy jak to zrobić. Nasz kaskader, zostaje podpalony specjalną substancją po czym wybiega z zaskoczenia płonąc i krzycząc. Uczestnicy szkolenia wydają mu polecenia, zatrzymaj się, połóż się, turlaj się. Ponadto uczymy w jaki sposób bezpiecznie przewrócić płonącego człowieka, nie powodując poparzenia dróg oddechowych u naszego poszkodowanego.
Uroczysta kolacja podczas szkoleń ppoż.
Na zakończenie I dnia szkolenia odbyła się uroczysta kolacja w Z-Hotelu, miło nam przyznać że podczas wieczornych rozmów przy kolacji wiele się mówiło o całodniowym szkoleniu, uczestnicy zadawali pytania, związane z bezpieczeństwem, choć na chwilę zwróciliśmy uwagę na ważne aspekty bezpieczeństwa pożarowego. A to dopiero był początek emocji i zadań jakie przygotowaliśmy dla uczestników.
II Dzień szkolenia – bezpieczeństwo na drodze.
Szkolenie z pierwszej pomocy
Szkolenie prowadzili ratownicy medyczni na co dzień służący w karetkach pogotowia. Na początku kurs z pierwszej pomocy uczestnicy dostali cenne informacje na temat łańcucha przeżycia oraz BLS. Po powtórce z teorii przystąpiliśmy do zadań praktycznych, uczestnicy zostali podzielenie na dwie podgrupy, jedni ćwiczyli opatrywanie urazów: amputacje, złamania, zwichnięcia, rany kłute, rany głowy, urazy z otwarciem trzewi, złamania otwarte. Druga grupa trenowała resuscytacje krążeniowo-oddechową u dorosłych i u dzieci, użyciem AED i postępowanie przy zadławieniach.
Bezpieczeństwo na drodze
Po dwudniowym przygotowaniu z zakresu gaszenia oraz ratowania życia, przyszedł czas na podsumowanie umiejętności uczestników.
Ćwiczenia odbywały się na placu, z udziałem straży pożarnej. Na początku oficer BHP Życie przedstawił prawidłowe postępowanie podczas zdarzeń drogowych, następnie ratownik medyczny wskazał potrzeby oraz przebieg prawidłowej ewakuacji osoby poszkodowanej. Po krótkiej lekcji instruktażowej przyszedł czas na działanie.
Pożar samochodu dwie osoby poszkodowane
Na potrzeby szkolenia jeden z instruktorów został „ranny” podczas wypadku drogowego, drugim poszkodowanym było dziecko usytuowane na kanapie z tyłu auta (fantom). Dodatkowo zostały zakleszczone drzwi od strony kierowcy, a nogi poszkodowanego uwięzione w pedałach, uszkodzono automat od pasów. Jakby tego było mało, zasymulowano, kontroloiwany pożar rozwinięty w komorze silnika. Dostępny był jedynie sprzęt wyposażenia samochodu. Nasi uczestnicy musieli zorganizować akcję ratowniczą, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, uwolnić poszkodowanego, zgasić pożar oraz udzieli pomocy, było bardzo ciekawie, zresztą zobacz na zdjęcia.
Techniki ratownicze wykorzystywane przez PSP
Na koniec szkolenia odbył się pokaz straży pożarnej zostały przedstawione techniki ratownictwa drogowego, ze zdjęciem dachu auta włącznie.
WIĘCEJ ZDJĘĆ 🙂