Wykorzystywanie norm społecznych w platformie elearningowej

Dlaczego warto porównywać się z innymi

Jessica Nolan (2008) chciała się dowiedzieć, czy możliwa jest zmiana zachowań tylko w wyniku zapewnienia ludziom informacji, a jeśli tak, jakiego typu informacje z największym prawdopodobieństwem spowodują zmianę zachowania.

Nolan utworzyła pięć komunikatów dotyczących oszczędzania energii elektrycznej:

  1. Mniejsze zużycie energii elektrycznej chroni środowisko
  2. Mniejsze zużycie energii elektrycznej sprawia, że stajesz się bardziej odpowiedzialny społecznie.
  3. Mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza mniejsze koszty.
  4. Twoi sąsiedzi zużywają mniej energii elektrycznej.
  5. Oto ilość energii elektrycznej, jaką zużyłeś.

Jedną grupą osób, które ostatecznie zaczęły zużywać mniej energii elektrycznej, była grupa mająca okazje wysłuchać czwartego komunikatu. Gdy Ludzie uzyskali informację (nawiasem mówiąc były to faktyczne dane), w których pokazano, jak ich własne zużycie energii wypada w porównaniu z innymi domami w sąsiedztwie, zmienili swoje postępowanie.

Bardzo duży wpływ na ludzi ma  zachowanie innych. Większość osób ma w zwyczaju przestrzeganie norm lub kierowanie się zachowaniem innych osób w pobliżu Jeśli ludzie otrzymują informację o swoim własnym zachowaniu oraz zachowaniu normatywnym, większość zmieni swoje postępowanie, aby bardziej dopasować się do tego, co robią inni.

Platforma e-learnigowa z funkcjami społecznymi

Bazując na badaniach Pani Nolan, wybierając platformę e-elearningową warto rozważyć aby posiadała funkcję porównywania wyników z innymi uczestnikami szkolenia. W naszej platformie po kliknięciu w punkty w łatwy sposób otrzymujemy informację o wynikach  innych użytkowników. Dzięki takiej funkcjonalności możemy porównać się z kolegami z firmy co powinno przełożyć się na chęć poprawienia swoich wyników w stosunku do kolegów. Bardzo często będzie konieczne przerobienie ponowne materiału  czy ponowne rozwiązanie quizów.

 https://bhpzycie.talentlms.com

Warto zapamiętać
  • Ludzie są bardzo wyczuleni na to, jak ich zachowanie współgra z zachowaniem innych
  • Aby zmienić zachowanie ludzi, dobrą metodą jest umożliwienie im dowiedzenia się, co robią inni. Prawdopodobnie zaczną zmieniać sowje postępowanie, aby dopasować się do norm społecznych.
  • W celu wykorzystania norm społecznych w prezentowanej treści podaj informację o tym, co robią inni, a jeśli to możliwe, pokaż wprost, jak dane lub informacje związane z innymi osobami przypominają te dotyczące obsługiwanych użytkowników lub się od nich różnią.

materiał opracowany na podstawie ksiązki Susan M. Weinschenk „100 rzeczy które każdy projektant powinnien wiedzieć o potencjalnych klientach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *