Zwycięzcy „Bojówka 2018′

Bojówka – jest jednym z podstawowych elementów podczas naszych szkoleń ppoż. Ćwiczenie to polega na sprawieniu hydrantu 52, z dwóch węży hydrantowych, prądownicy oraz połączenia wszystkich elementów ze sobą. Ćwiczenie wykonywane jest z użyciem wody i na czas. Przed  wykonaniem zadania każdy z uczestników uczy się łączyć węże hydrantowe, otwierać zawór grzybkowy oraz operować prądownicą.

Na koniec roku 2018 mamy zaszczyt ogłosić wyniki. Konkurencja była znaczna, ponad 30 drużyn  uczestniczyło w konkursie.

Pierwsze trzy kolejne miejsca w konkurencji „BOJÓWKA 2018” przypadły:

I MIEJSCE – FERRERO SP. Z O.O. czas 20 s.

II MIEJSCE – FERRERO SP. Z O.O. czas 20.38 s.

III MIEJSCE – POLSKA AGENCJA  ŻEGLUGI POWIETRZNEJ czas 24:24 s

 

 

Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom za poświęcenie i gratulujemy zwycięzcą !! Nagrody podnoszące bezpieczeństwo w Waszych domach, już powędrowały do Państwa. Za zajęcie pierwszego miejsca uczestnicy bojówki otrzymują dwusensorowe czujki dymu i węgla oraz kultową koszulkę Super firefighter. Za zajęcie II i III miejsca w konkurencji Bojówka 2018  uczestnicy konkurencji otrzymują wyłącznie czujkę dymu.

Czasy uzyskane podczas szkoleń ppoż. tylko pokazują, że jesteśmy wstanie zrobić wiele w trakcie pożaru. Bo zaledwie 20 s potrzebne było by sprawić hydrant całkowicie rozłączony. Podczas normalnego funkcjonowania budynku, każdy element hydrantu  jest połączony ze sobą. Rozwiązanie to gwarantuje gotowość do sprawnego użycia oraz sprawi, że czasy rozwinięcia hydrantu z pewnością będą krótsze. Pamiętajmy hydranty wewnętrzne na których ćwiczymy podczas szkoleń ppoż. są dla Nas zwykłych użytkowników budynku nie dla straży pożarnej.

Historia Hydrantu .

Pierwsze hydranty wewnętrzne pojawiły się w 1915 roku w Stanach Zjednoczonych. W latach dwudziestych XX. wieku określono podstawowe wymagania dla tych urządzeń.   1927 r. ustalono minimalne ciśnienia zasilania.  W 1928 r. przyjęto maksymalną długość węża- 30 m. Można powiedzieć, że dziadek hydrant ma już 103 lata i od początku jego istnienia wiele się zmieniło.

Hydranty w Europie

Patrząc na rozwój ochrony przeciwpożarowej w Europie mało kto wie, że hydranty 52 w ogóle nie są stosowane. Wynika to z prostego założenia- do używania hydrantów 52 trzeba mieć pożarnicze elementarne przeszkolenie. Europa bazuje na hydrantach z wężem półsztywnym „33” dla obiektów produkcyjno-magazynowych, „25” dla obiektów użyteczności publicznej, a także „19” dla obiektów, nie wymagających zbiorników ani pompowni. Węże półsztywne nie wymagają specjalistycznego przeszkolenia, użycie jest dziecinnie proste- odkręcamy zawór grzybkowy, następuje wypełnienie węża wodą i mamy hydrant gotowy do użycia. Sprawa się nieco bardziej komplikuje przy hydrantach 52 z wężem płasko składanym, które powszechnie występują w polskich halach magazynowych, obiektach produkcyjnych. Nieprawidłowe użycie może doprowadzić do splątania linii wężowej, a co za tym idzie z brakiem możliwości podania wody w miejsce pożaru. Techniki sprawdzania zarówno tych prostych w użyciu hydrantów z wężem półsztywnym (25) jak i tych wymagających przeszkolenia H52 poznacie na naszych szkoleniach praktycznych.

Praktyczne szkolenie przeciwpożarowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *